Skip to content

20 Indian Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Date
May 31, 2067

Property Information

Block116.13
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,714
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,900
27%
Improvement Value:$153,000
73%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$5,180+6.1%
2006$4,881+3.9%
2005$4,700+9.7%
2004$4,283+4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 3937, Page 236

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2372, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1967