Skip to content

42 White Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 25, 1991

Property Information

Block116.14
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
25%
Improvement Value:$178,400
75%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,815+2.9%
2024$8,567+4.7%
2023$8,181+1.5%
2022$8,057+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2148, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1967