Skip to content

60 White Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 1982

Property Information

Block116.14
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SSF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,319
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
22%
Improvement Value:$199,700
78%
Total Assessment$257,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,529+2.9%
2024$9,261+4.7%
2023$8,843+1.5%
2022$8,709+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967