Skip to content

64 White Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jul 25, 1986

Property Information

Block116.14
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description1SSF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,398
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
30%
Improvement Value:$137,400
70%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,970+3.0%
2024$6,767+4.9%
2023$6,451+1.6%
2022$6,350+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1551, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1967