Skip to content

11 Birch Grove LnBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$128,500
Last Sale Date
Dec 22, 1997

Property Information

Block116.14
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,484
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
29%
Improvement Value:$167,200
71%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,682+2.9%
2024$8,437+4.7%
2023$8,057+1.5%
2022$7,935+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 2837, Page 152

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 1535, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1967