Skip to content

131 Bells Lake RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Date
May 29, 2069

Property Information

Block116.14
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,837
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
19%
Improvement Value:$136,200
81%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,196+2.9%
2024$6,022+4.7%
2023$5,750+1.5%
2022$5,663-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4584, Page 117

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4399, Page 17

Property Sale

Sale
$78,250
DeedBook 1540, Page 1175

Property Built

Built

Year Built: 1967