Skip to content

58 White Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Aug 29, 1989

Property Information

Block116.14
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,398
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
29%
Improvement Value:$141,200
71%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,365+2.9%
2024$7,158+4.7%
2023$6,835+1.5%
2022$6,732+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 1914, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1967