Skip to content

45 Silver Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$208,500
Last Sale Date
Jul 25, 2014

Property Information

Block116.17
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,714
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
31%
Improvement Value:$145,200
69%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,805+2.9%
2024$7,585+4.7%
2023$7,244+1.5%
2022$7,134+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$208,500

From:

To:

Sq Ft1,714DeedBook 5215, Page 216Recorded7/28/2014

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 3185, Page 100

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 1324, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1967