Skip to content

49 Silver Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Jan 5, 1979

Property Information

Block116.17
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,837
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
34%
Improvement Value:$128,100
66%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,172+2.9%
2024$6,971+4.7%
2023$6,657+1.5%
2022$6,556+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1372, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1967