Skip to content

57 Silver Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Date
Nov 14, 2067

Property Information

Block116.17
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,007
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,300
30%
Improvement Value:$135,800
70%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967+3.0%
2024$6,764+4.9%
2023$6,448-2.3%
2022$6,596+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967