Skip to content

14 White Birch CtBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2009

Property Information

Block116.17
Lot40
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,172
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,100
32%
Improvement Value:$140,100
68%
Total Assessment$205,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,590+2.9%
2024$7,377+4.7%
2023$7,045+1.5%
2022$6,938-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 3356, Page 328

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2340, Page 297

Property Sale

SaleMulti
$115,900
DeedBook 1946, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1967