Skip to content

61 White Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block116.17
Lot41
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,172
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
30%
Improvement Value:$146,000
70%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,679+2.9%
2024$7,463+8.5%
2023$6,877+1.6%
2022$6,769-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500
Sq Ft2,172DeedBook 6455, Page 38Recorded4/12/2021

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 6002, Page 104Recorded12/18/2018

Property Sale

Sale
$131,800

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 5864, Page 186Recorded5/3/2018

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3994, Page 232

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2760, Page 101

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1334, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1967