Skip to content

2 Steeplechase DrBlackwood, NJ 08012

Built 1994

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block116.18
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2007

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM 2-STY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,722
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
21%
Improvement Value:$328,200
79%
Total Assessment$415,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,369+2.9%
2024$14,937+4.7%
2023$14,264+1.5%
2022$14,048-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$705,000
Sq Ft2,722DeedBook 6674, Page 240Recorded5/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 2311, Page 122