Skip to content

24 Steeplechase DrBlackwood, NJ 08012

Built 1994

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 31, 2013

Property Information

Block116.18
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2007

Building Details

Building Class17
DescriptionHAMPTON
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,720
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,400
25%
Improvement Value:$271,200
75%
Total Assessment$360,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,339+2.9%
2024$12,964+4.7%
2023$12,379+1.5%
2022$12,192+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5044, Page 152

Property Sale

SaleMulti
$222,570
DeedBook 2564, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1994