Skip to content

18 School House LnBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 16, 2068

Property Information

Block116.18
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2007

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
30%
Improvement Value:$148,900
70%
Total Assessment$212,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,842+2.9%
2024$7,621+4.7%
2023$7,278+1.5%
2022$7,168+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100
DeedBook 1144, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1968