Skip to content

21 School House LnBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Date
Aug 30, 2068

Property Information

Block116.19
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2007

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,100
27%
Improvement Value:$177,000
73%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,955+2.9%
2024$8,704+4.7%
2023$8,311+1.5%
2022$8,185+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,704DeedBook 6266, Page 171Recorded4/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1968