Skip to content

7 School House LnBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Oct 11, 2024

Property Information

Block116.19
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2007

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,398
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,800
29%
Improvement Value:$150,500
71%
Total Assessment$213,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,890+2.9%
2024$7,668+4.7%
2023$7,323+1.5%
2022$7,212+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$437,000
Sq Ft1,398DeedBook 7077, Page 114Recorded10/14/2024

Property Sale

Sale
$101,450
DeedBook 3205, Page 147

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 2292, Page 147

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 1850, Page 71

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 1537, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1968