Skip to content

107 Bells Lake RdBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Date
Sep 27, 2068

Property Information

Block116.20
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,000
15%
Improvement Value:$170,400
85%
Total Assessment$201,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,200+3.0%
2024$6,990+4.9%
2023$6,664+1.6%
2022$6,559-2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,704DeedBook 7217, Page 141Recorded8/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1968