Skip to content

351 Hurffville CrosskeysBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2013

Property Information

Block116.20
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,138
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
21%
Improvement Value:$197,400
79%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,284+2.9%
2024$9,023+4.7%
2023$8,617+1.5%
2022$8,486+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,500
DeedBook 3145, Page 84

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 1291, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1968