Skip to content

355 Hurffville CrosskeysBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Date
Apr 30, 2069

Property Information

Block116.20
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,600
27%
Improvement Value:$147,800
73%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,524+2.9%
2024$7,312+4.7%
2023$6,983+1.5%
2022$6,877+5.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$254,000
DeedBook 4209, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1968