Skip to content

19 Bridge DrBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$114,900
Last Sale Date
Oct 31, 1989

Property Information

Block116.21
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,181
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,700
25%
Improvement Value:$177,100
75%
Total Assessment$234,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,685+2.9%
2024$8,441+4.7%
2023$8,061+1.5%
2022$7,939+16.6%
Property History

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 1936, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1968