Skip to content

15 Bridge DrBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Date
Feb 10, 2069

Property Information

Block116.21
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,734
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
25%
Improvement Value:$181,800
75%
Total Assessment$241,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,922+2.9%
2024$8,671+4.7%
2023$8,280+1.5%
2022$8,155+4.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$249,900

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 5851, Page 335Recorded4/13/2018

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 5721, Page 227Recorded8/30/2017

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 4066, Page 292

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 3791, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1968