Skip to content

11 Bridge DrBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block116.21
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,406
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
31%
Improvement Value:$130,600
69%
Total Assessment$188,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,958+2.9%
2024$6,762+4.7%
2023$6,457+1.5%
2022$6,360+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,406DeedBook 6371, Page 146Recorded11/12/2020

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4297, Page 116

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 3811, Page 309

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3395, Page 305

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1601, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1968