Skip to content

2 Bridge DrBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block116.22
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
26%
Improvement Value:$159,300
74%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,975+2.9%
2024$7,751+4.7%
2023$7,402+11.0%
2022$6,667+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 6319, Page 264Recorded8/6/2020

Property Sale

Sale
$128,500
Sq Ft1,704DeedBook 6176, Page 297Recorded10/16/2019

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 1288, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1968