Skip to content

14 Bridge DrBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jul 12, 2018

Property Information

Block116.22
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,300
28%
Improvement Value:$151,600
72%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,801+2.9%
2024$7,582+4.7%
2023$7,240+1.5%
2022$7,131+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 5922, Page 63Recorded8/8/2018

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 3683, Page 236

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2364, Page 271

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 1548, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1968