Skip to content

11 Colonial WayBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 20, 2019

Property Information

Block116.23
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,844
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
23%
Improvement Value:$184,200
77%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,892+2.9%
2024$8,642+10.9%
2023$7,796+1.5%
2022$7,678+14.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,844DeedBook 6099, Page 10Recorded6/7/2019

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1500, Page 1006

Property Built

Built

Year Built: 1968