Skip to content

11 Cypress CtBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Date
Jun 10, 2068

Property Information

Block116.23
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,844
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
27%
Improvement Value:$168,900
73%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,559+2.9%
2024$8,319+4.7%
2023$7,944+1.5%
2022$7,824+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$209,777

From:

To:

Sq Ft1,844DeedBook 5596, Page 141Recorded1/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1968