Skip to content

102 White Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Sep 27, 2012

Property Information

Block116.24
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,124
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
27%
Improvement Value:$188,400
73%
Total Assessment$257,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,506+2.9%
2024$9,239+4.7%
2023$8,823+1.5%
2022$8,689+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 5006, Page 133

Property Sale

Sale
$278,900
DeedBook 4081, Page 245

Property Sale

Sale
$75,300
DeedBook 1447, Page 1119

Property Built

Built

Year Built: 1968