Skip to content

104 White Birch RdBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$293,550
Last Sale Date
Jan 31, 2006

Property Information

Block116.24
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,704
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
27%
Improvement Value:$171,400
73%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,674+2.9%
2024$8,430+4.7%
2023$8,050+1.5%
2022$7,928+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$293,550
DeedBook 4167, Page 126

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 1558, Page 1155

Property Built

Built

Year Built: 1968