Skip to content

28 Bridge DrBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Date
Jan 2, 2069

Property Information

Block116.25
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,016
Acreage1.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,400
30%
Improvement Value:$198,600
70%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,431+2.9%
2024$10,138+4.7%
2023$9,681+1.5%
2022$9,534+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,952DeedBook 5098, Page 296Recorded8/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1968