Skip to content

36 Bridge DrBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block116.25
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,842
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
27%
Improvement Value:$232,800
73%
Total Assessment$318,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,792+2.9%
2024$11,461+4.7%
2023$10,944+1.5%
2022$10,779+6.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1577, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1968