Skip to content

5 Lorne RdBlackwood, NJ 08012

Built 1988

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 28, 2003

Property Information

Block116.27
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
DescriptionTHATCHER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,276
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
18%
Improvement Value:$239,200
82%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,790+2.9%
2024$10,487+4.7%
2023$10,014+1.5%
2022$9,862-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 3558, Page 65

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 1966, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1988