Skip to content

1 Lorne RdBlackwood, NJ 08012

Built 1995

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block116.27
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,291
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
13%
Improvement Value:$271,100
87%
Total Assessment$311,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,511+2.9%
2024$11,188+4.7%
2023$10,683+1.5%
2022$10,522-18.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 3978, Page 340

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 2925, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1995