Skip to content

12 Scotch DrBlackwood, NJ 08012

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block116.27
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,059
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
17%
Improvement Value:$201,100
83%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,974+2.9%
2024$8,721+4.7%
2023$8,328+1.5%
2022$8,202-1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 3924, Page 328

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 3612, Page 202

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 1444, Page 1147

Property Built

Built

Year Built: 1977