Skip to content

16 Gael CtBlackwood, NJ 08012

Built 1977

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 4, 2012

Property Information

Block116.27
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,435
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
22%
Improvement Value:$152,400
78%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,250+2.9%
2024$7,046+4.7%
2023$6,729+1.5%
2022$6,627-4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4953, Page 56

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 3125, Page 73

Property Sale

Sale
$45,396
DeedBook 1343, Page 1078

Property Built

Built

Year Built: 1977