Skip to content

25 Scotch DrBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block116.28
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,167
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
20%
Improvement Value:$161,500
80%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,498+8.1%
2024$6,938+4.7%
2023$6,626+1.5%
2022$6,525-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900
Sq Ft2,167DeedBook 6750, Page 67Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$47,200
DeedBook 1375, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1978