Skip to content

18 Lorne RdBlackwood, NJ 08012

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block116.28
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
DescriptionWINDRIDGE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,076
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
15%
Improvement Value:$229,500
85%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,950+2.9%
2024$9,671+4.7%
2023$9,235+1.5%
2022$9,095-4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 3420, Page 114

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 3173, Page 146

Property Sale

SaleMulti
$153,500
DeedBook 2933, Page 232

Property Sale

SaleMulti
$156,950
DeedBook 2018, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1990