Skip to content

5 Scotch DrBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$54,900
Last Sale Date
Apr 20, 1979

Property Information

Block116.28
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,264
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
16%
Improvement Value:$192,200
84%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,500+2.9%
2024$8,261+4.7%
2023$7,889+1.5%
2022$7,770-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 1379, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1978