Skip to content

45 Lorne RdBlackwood, NJ 08012

Built 1988

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Sep 12, 1994

Property Information

Block116.29
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
DescriptionGAGE COUNTRY HS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,026
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
18%
Improvement Value:$174,800
82%
Total Assessment$212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,853+2.9%
2024$7,632+4.7%
2023$7,288+1.5%
2022$7,178-3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 2465, Page 61

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 1837, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1988