Skip to content

29 Scotch DrBlackwood, NJ 08012

Built 1978

Last Sale Price
$42,845
Last Sale Date
Nov 9, 1978

Property Information

Block116.29
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,990
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
18%
Improvement Value:$166,700
82%
Total Assessment$203,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,292+3.0%
2024$7,080+4.9%
2023$6,750+1.6%
2022$6,644-4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$42,845
DeedBook 1367, Page 1140

Property Built

Built

Year Built: 1978