Skip to content

50 Meeting House LnBlackwood, NJ 08012

Built 1985

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block116.31
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class37
DescriptionREVERE
Dwellings1
ZoningMH
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
25%
Improvement Value:$113,700
75%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,619+2.9%
2024$5,461+4.7%
2023$5,215+1.5%
2022$5,136-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6330, Page 109Recorded8/28/2020

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 5240, Page 283Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 1547, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1985