Skip to content

72 Meeting House LnBlackwood, NJ 08012

Built 1985

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Aug 18, 2015

Property Information

Block116.31
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class37
DescriptionBELMONT
Dwellings1
ZoningMH
Sq Footage1,136
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
27%
Improvement Value:$98,100
73%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,994+2.9%
2024$4,853+4.7%
2023$4,635+1.5%
2022$4,564+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$159,900

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 5362, Page 209Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 5169, Page 54Recorded3/6/2014

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4423, Page 243

Property Sale

Sale
$97,200
DeedBook 3398, Page 225

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 2986, Page 319

Property Sale

Sale
$55,090
DeedBook 1528, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1985