Skip to content

215 Poplar StBlackwood, NJ 08012

Built 1985

Last Sale Price
$158,200
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block116.31
Lot45
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class37
DescriptionBELMONT
Dwellings1
ZoningMH
Sq Footage1,136
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
28%
Improvement Value:$97,500
72%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,034+2.9%
2024$4,893+4.7%
2023$4,672+1.5%
2022$4,602-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$158,200
Sq Ft1,136DeedBook 6428, Page 47Recorded2/24/2021

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3659, Page 114

Property Sale

SaleMulti
$86,250
DeedBook 2243, Page 95

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 1855, Page 73

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1754, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1985