Skip to content

16 Meeting House LnBlackwood, NJ 08012

Built 1985

Last Sale Price
$102,900
Last Sale Date
Feb 21, 2003

Property Information

Block116.31
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class37
DescriptionBELMONT
Dwellings1
ZoningMH
Sq Footage1,136
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
27%
Improvement Value:$100,300
73%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,071+2.9%
2024$4,929+4.7%
2023$4,707+1.5%
2022$4,635-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$102,900
DeedBook 3561, Page 272

Property Sale

SaleMulti
$80,500
DeedBook 2262, Page 148

Property Sale

SaleMulti
$85,900
DeedBook 1878, Page 108

Property Sale

Sale
$66,675
DeedBook 1548, Page 1097

Property Built

Built

Year Built: 1985