Skip to content

1 Meeting House LnBlackwood, NJ 08012

Built 1985

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block116.32
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class37
DescriptionREVERE
Dwellings1
ZoningMH
Sq Footage1,344
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
26%
Improvement Value:$112,000
74%
Total Assessment$150,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,578+2.9%
2024$5,421+4.7%
2023$5,177+1.5%
2022$5,099-4.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,344DeedBook 6784, Page 307Recorded12/6/2022

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 4614, Page 222

Property Sale

Sale
$115,950
DeedBook 3431, Page 78

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 2410, Page 99

Property Sale

Sale
$69,725
DeedBook 1543, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1985