Skip to content

9 Washington AveBlackwood, NJ 08012

Built 1985

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 3, 2024

Property Information

Block116.32
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class37
Description1SF
Dwellings1
ZoningMH
Sq Footage840
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
30%
Improvement Value:$86,800
70%
Total Assessment$124,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,587+2.9%
2024$4,458+4.7%
2023$4,257+1.5%
2022$4,192+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft840DeedBook 7005, Page 30Recorded5/8/2024

Property Sale

Sale
$137,500
Sq Ft840DeedBook 6375, Page 224Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4575, Page 326

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3561, Page 236

Property Sale

Sale
$58,900
DeedBook 1617, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1985