Skip to content

53 Meeting House LnBlackwood, NJ 08012

Built 1985

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block116.33
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class37
DescriptionREVERE
Dwellings1
ZoningMH
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
26%
Improvement Value:$108,500
74%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,364+2.9%
2024$5,213+4.7%
2023$4,978+1.5%
2022$4,902-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,344DeedBook 6925, Page 54Recorded10/17/2023

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6335, Page 15Recorded9/9/2020

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 5548, Page 93Recorded10/20/2016

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2153, Page 26

Property Sale

Sale
$64,400
DeedBook 1538, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1985