Skip to content

8 Washington AveBlackwood, NJ 08012

Built 1985

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Apr 28, 1994

Property Information

Block116.33
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class37
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningMH
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,700
27%
Improvement Value:$109,600
73%
Total Assessment$149,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,523+2.9%
2024$5,367+4.7%
2023$5,125+1.5%
2022$5,048-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 2426, Page 81

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 1685, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1985