Skip to content

214 Poplar StBlackwood, NJ 08012

Built 1985

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Feb 16, 2018

Property Information

Block116.33
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class37
DescriptionBELMONT
Dwellings1
ZoningMH
Sq Footage1,136
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,700
27%
Improvement Value:$100,800
73%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,086+2.9%
2024$4,943+4.7%
2023$4,720+1.5%
2022$4,649-0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$146,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 5837, Page 263Recorded3/23/2018

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 4871, Page 211

Property Sale

SaleMulti
$81,500
DeedBook 2013, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1985