Skip to content

163 Bells Lake RdBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 27, 1996

Property Information

Block116.35
Lot22.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description1SS2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,020
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
32%
Improvement Value:$102,100
68%
Total Assessment$149,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,519+2.9%
2024$5,364+4.7%
2023$5,122+1.5%
2022$5,044-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2665, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1965